Chętnie pomożemy: indeks@indeks.edu.pl
Logowanie do panelu
Matura to klucz do wielu drzwi – zarówno w edukacji, jak i w karierze zawodowej. Jeśli po latach przerwy w nauce postanowiłeś podjąć wyzwanie i przystąpić do matury, ten artykuł pomoże Ci krok po kroku przygotować się do egzaminu dojrzałości.
Matura jest egzaminem państwowym, z którym związany jest szereg aspektów formalnych. Procedura przystąpienia do matury nie jest skomplikowana. Poniżej przedstawiamy Ci krótki poradnik, jak przygotować się krok po kroku do zdania matury po latach.
Z jakich przedmiotów trzeba zdać maturę?
Aby zdać maturę, należy przystąpić do egzaminu i uzyskać minimum 30 % punktów z przedmiotów obowiązkowych:
– matematyka, poziom podstawowy – tylko część pisemna
– język polski, poziom podstawowy – część pisemna + matura ustna
– języka obcy nowożytny, poziom podstawowy – część pisemna + matura ustna
Dodatkowo każdy maturzysta ma obowiązek przystąpić do egzaminu pisemnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (np. j. angielski, poziom rozszerzony, biologia, geografia). W latach 2024–2027 nie będzie obowiązywał próg zdawalności 30% dla przedmiotu dodatkowego.
Egzamin maturalny jest egzaminem państwowym. Aby móc przystąpić do matury po latach przerwy w nauce musisz dopełnić pewnych formalności.
Na wstępie musisz wiedzieć, jaką będziesz zdawać maturę: w formule 2015 (dotyczy osób, które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną w latach 2005-2015) czy w formule 2023 (aktualnie obowiązująca maturzystów oraz osoby, które ukończyły szkołę średnią przed 2005 r.*).
* jeśli masz wątpliwości, zapytaj w OKE, która formuła matury Cię obowiązuje – przestaw pracownikowi świadectwo ukończenia szkoły oraz udziel odpowiedzi na kilka pytań
– Złożenie deklaracji maturalnej: Musisz złożyć deklarację maturalną do odpowiedniej instytucji (szkoły, którą ukończyłeś lub OKE, którego siedziba jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania). Deklarację można oczywiście złożyć znacznie wcześniej. Uwaga: w deklaracji podaje się także wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
Deklaracja A: Jeśli ukończyłeś szkołę średnią, która nie została zlikwidowana, składaj deklarację w swojej macierzystej szkole.
Deklaracja B: Jeśli Twoja szkoła została zlikwidowana (lub przeprowadziłeś się z dala o miejscowości, w której ukończyłeś szkołę), składaj deklarację do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE).
Jeśli złożysz dokumenty bezpośrednio w OKE, to OKE wyznaczy placówkę (liceum lub technikum), w której przystąpisz do egzaminów.
– Dokumenty wymagane przy składaniu deklaracji:
Świadectwo ukończenia szkoły średniej.
Dowód osobisty.
Ewentualnie inne dokumenty wymagane przez OKE.
Warto spytać w OKE najbliższym Twojego miejsca zamieszkania, czy w Twoim wypadku potrzebne są dodatkowe dokumenty, np. jeśli po niezdanej maturze przystępowałeś do egzaminów poprawkowych.
– termin składania deklaracji: deklarację należy złożyć do 7 lutego roku, w którym planujesz przystąpić do matury.
– opłata za udział w egzaminie maturalnym – OKE wskaże Ci rachunek bankowy, na który musisz uiścić płatność za przystąpienie do matury z wybranych przedmiotów.
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostaną ogłoszone terminy egzaminów maturalnych z każdego przedmiotu. Od tej chwili zegar zaczyna tykać… To już czas na zaplanowanie nauki do egzaminów.
Skuteczne przygotowanie do matury po latach wymaga systematyczności i odpowiednich narzędzi. Zauważ, że od chwili ukończenia przez Ciebie szkoły średniej wymagania egzaminacyjne nie pozostały obojętne upływowi czasu. Warto nie tylko odświeżyć swoją wiedzę z liceum czy technikum, ale też zestawić ją z obowiązującymi wymaganiami.
Dokładna analiza wytycznych CKE to podstawa zanim rozpoczniesz proces planowania nauki.
Warto zwrócić uwagę na podstawowe zasady ułatwiające proces uczenia się:
– zaplanowanie czasu na naukę: opracowanie szczegółowego planu nauki pozwala na systematyczne przyswajanie materiału.
– konsekwencja i regularność: codzienna nauka, nawet przez krótszy czas, jest bardziej efektywna niż intensywna nauka w krótkim okresie.
– szukanie wsparcia: korzystanie z pomocy nauczycieli, korepetytorów czy grup wsparcia może przyspieszyć proces uczenia się lub pomoże w zrozumieniu trudniejszych zagadnień.
Gdy już opracujesz plan działania, dobierz materiały, które pomogą Ci w powtórzeniu materiału. Mogą to być podręczniki szkolne, repetytoria, źródła internetowe, a być może także i podcasty lub filmiki w internecie. Pamiętaj, aby swoją naukę opierać na rzetelnych źródłach.
Na przykład: chcąc przygotować się do matury z języka polskiego podziel materiał na epoki literackie. Zapoznaj się z historią, charakterystyką i problematyką danej epoki (zacznij od starożytności). Przeczytaj lektury obowiązkowe związane z tą epoką, a następnie przeanalizuj je. Wykonaj kilka zadań z repetytorium, dzięki którym sprawdzisz przyswojoną wiedzę. Dopiero gdy w pełni opanujesz i przećwiczysz materiał z jednej epoki, przejdź do kolejnej.
Warto też rozważyć udział w zajęciach i kursach specjalizujących się w przygotowaniu do matury dla osób z przerwą w nauce. Dostępne są zarówno zajęcia indywidualne jak i grupowe.
Obecnie rynek edukacyjny oferuje zarówno zajęcia stacjonarne, jak i kursy online, które w krótkim czasie pomogą opanować materiał obowiązujący na egzaminie.
Kursy maturalne dla dorosłych są nieocenionym wsparciem w procesie uczenia się do matury. Pomagają nie tylko przyswoić, powtórzyć i przećwiczyć materiał w oparciu o wymagania egzaminacyjne podczas zajęć z nauczycielem. Z punktu widzenia uczestnika jest to oczywiście bardzo ważne. Ale równie ważne jest także skupienie w jednej grupie osób o zbliżonych potrzebach, dążących do tego samego celu. Bo gdzie indziej znaleźć kogoś, kto zrozumie Twoje wątpliwości, podzieli się z Tobą radą, doświadczeniem lub dodatkowymi materiałami? Nie jest łatwo znaleźć dorosłych ludzi, którzy latach przerwy w nauce postanawiają zmienić kierunek życia i decydują się na edukację.
Skorzystaj z naszego doświadczenia i zaufaj wykwalifikowanym nauczycielom.
Od 28 lat specjalizujemy się w organizacji kursów przygotowawczych do matury.
W jeden rok skutecznie przygotujemy Cię do egzaminu maturalnego.
Zapisz się na kurs maturalny dla dorosłych:
Decyzja o przystąpieniu do matury po latach może przynieść wiele korzyści: